Svátek má: Ilja

Zprávy

Velikost textu:

Petice s požadavkem impeachmentu Porošenka směřuje do Nejvyšší rady

Petice s požadavkem impeachmentu Porošenka směřuje do Nejvyšší rady

Prezident Petro Poroshenko může čelit vážným problémům. Na internetových stránkách Městského úřadu v Kyjevě byl zajištěn potřebný počet podpisů pod peticí žádostí o impeachment hlavy státu.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
6. října 2017 - 11:05

Nyní může být dokument přezkoumán parlamentními orgány.

Text petice uvádí, že vedoucí Kyjevské městské rady Kyjeva a poslanci shromáždění lidu ukrajinského hlavního města by se měli obrátit na Nejvyšší radu, aby podali zprávu poslancům o názoru těch, kteří podepsali dokument, uvedl portál dni.ru.

Porošenko je obviněn z nedodržení volebních slibů a závažných korupčních skandálů, které za poslední tři roky otřásaly zemí.„V tomto ohledu požadujeme, aby Nejvyšší Rada přijala rozhodnutí o odstranění Petra Porošenka od plnění povinností prezidenta Ukrajiny (impeachment) a vytvoření vyšetřovací komise parlamentu, která by měla prověřit jeho činnost v této funkci," uvádí petice.

Stojí za zmínku, že o obžalobě současného ukrajinského vůdce se již dlouho hovoří. Bývalý člen Nejvyšší rady Ukrajiny Vladimir Olejnik zdůraznil, že pro odvolání prezidenta od moci je nutné přijmout zvláštní zákon.„Všichni prezidenti dávají příslib, že budou autory nebo iniciátory takového zákona a nikdo je nikdy nepředal do parlamentu," stěžoval si politik.


Oleinik vyjádřil přesvědčení, že Porošenko a jeho okolí bude jakýmkoli způsobem zasahovat do přijetí tohoto normativního právního aktu. Podle bývalého zástupce lidu si ukrajinský vůdce sám nepodepíš „trest smrti". „Porošenko kontroluje zákon a nedovolí jeho přijetí," odhadl politik pravděpodobnost obžaloby prezidenta.

Před několika měsíci několik frakcí v Nejvyšší radě oznámilo, že jsou připraveny zahájit postup  na odstranění ukrajinského vůdce od moci. Jedna z nich - "Baťkovština" Julie Tymošenkové - vyjádřila touhu vést tento proces. Kromě toho byla „oranžová princezna" podpořena stranou "Svépomoc". Pro rezignaci prezidenta byli rovněž všichni nezařazení poslanci.


Pozice Porošenka tak může být značně oslabena. Ukrajinský vůdce tuto situaci zjevně nepotřebuje, zejména v podmínkách, kdy chce křeslo prezidenta obsadit bývalý šéf Oděsy Michail Saakašvili.

(kou, prvnizpravy.cz, dni.ru, foto: arch.)