Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Rakousko zakázalo na základních školách nosit hidžáb!

Rakousko zakázalo na základních školách nosit hidžáb!

Rakouská Národní rada (parlament) hlasovala pro přijetí zákona zakazujícího dívkám nosit hidžáb na základních školách, uvedl deník Die Presse.

Ilustrační foto
16. května 2019 - 11:06

Hlasování proběhlo ve středu večer, zákaz byl podpořen Rakouskou lidovou stranou a rakouskou stranou svobody, která je součástí koaliční vlády.

Výjimkou jsou lékařské obvazy a klobouky na ochranu před povětrnostními vlivy. List poznamenal, že zákaz se nevztahuje na židovský kipu a patki (čelenka Sikha), protože se v zákoně jedná o oděvy, které „zcela pokrývají vlasy na hlavě nebo většinu z nich“.

Vzhledem k tomu, že zákon nedostal dvě třetiny hlasů a nezískal ústavní status,  vláda oznámila, že čeká stížnosti k Ústavnímu soudu.


V listopadu 2018 uložil rakouský parlament zákaz nosit hidžáby ve školkách.

V Rakousku platí od 1. října 2017 zákaz nošení na veřejných místech po celém Rakousku ženský oděv, který zcela zakrývá tvář muslimských žen, masky a lékařské masky bez lékařského předpisu. Porušovatelé dostanou pokutu 150 eur, a ti, kteří nechtějí poslouchat na místě pokyny donucovacích orgánů pak čeká vysvětlující rozhovor s policií.

(kou, prvnizpravy.cz, diepresse.com, foto: arch.)