Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Když vraždí muslimský konvertita, kriminálník a samotář

Roček: Když vraždí muslimský konvertita, kriminálník a samotář

Sever Evropy prožívá nové teroristické šou: Útočník v Norsku zabil čtyři ženy a muže, unikl zatčení, ale o 35 minut později byl islamistický lukostřelec přece jenom zatčen.

Espen Andersen Bråthen
15. října 2021 - 06:39

Prvotní zprávy byly o tom, že ve čtvrtek 14. 10. střílející blbec je 37letý Dán, konvertita k islámu, a byl označen policií za radikála. Později byla informace upřesněna, že Espen Andersen Bråthen byl označen za norského "teroristu".  Zabíjel lukem a šípy. To již víme. Podívejme se na bližší podrobnosti, které jako černí ptáci kroužící nad mrtvolami, zjišťovaly bulvární deníky.

O střelci, střelbě a kriminálu


Publicista František Roček uvádí, že útok začal v malém supermarketu Coop Extra na západní straně Kongsbergu ve středu v 18.12. hod. (někde píší v 18.13. hod.), kdy muž zahájil střelbu v supermarketu, poté střílel na policisty, kteří dorazili v 18.18 hodin. Uprchl, ale byl zatčen již v 18.47 hod. Při útoku a policejní střelbě došlo též ke zranění 3 osob, jeden zraněný byl policista mimo službu.

Útočníkovi se podařilo zabít čtyři ženy a jednoho muže ve věku 50 až 70 let. Policisté ho dopadli asi půl kilometru od místa útoku.

Policie neuvedla, jak pět obětí zemřelo, ale během čtvrtka potvrdila, že při útoku byla použita více než jedna zbraň.

Kromě radikalizace byl muž známý i dalšími zločiny. K poslednímu incidentu došlo v březnu 2020, kdy šel do domu svého otce ozbrojen revolverem Colt a vyhrožoval obyvatelům domu smrtí. Nakonec odešel z domu bez zbraně a dva členové rodiny ho potom nahlásili policii.

U konvertity, Evropana i u arabské mládeže, která vyrůstala již v Evropě, často konvertita měl i titul kriminálníka. Také lukostřelec byl v roce 2012 odsouzen za loupež a držení marihuany. Měl prý podobné trestné činy v záznamech i z předcházejících let.

Smrtonosná procházka

Útok začal v malém supermarketu Coop Extra na západní straně Kongsbergu, poté procházel ulicemi a náhodně střílel. V médiích se objevily i fotografie šípů zapíchnutých do zdi, pár jich cestou i ztratil.

K útoku nedošlo jenom v malém supermarketu. Některé oběti zemřely na ulici, jiné byly údajně zabity ve svých domovech. Podle médií se vrah potuloval ulicemi a střílel šípy na nevinné kolemjdoucí.

Vrahovo toulání skončilo o půl hodiny později, když Bråthen překročil řeku Numedalslågen. V 18.47 hod. zazněly varovné výstřely a vraždící lukostřelec se vzdal.

Pilní novináři vyzpovídali řadu lidí kolem trasy lukostřelce. Jeden řekl, že viděl
„muže stojícího na rohu se šípy v toulci na rameni a lukem v ruce… Poté jsem viděl lidi utíkat jako o život. Jedním z nich byla žena s dítětem, “ uvedl pro agenturu AFP.

Bývalý soused řekl, že z lukostřeleckého vraha měl „špatný pocit… Vždy byl sám. Z okna kuchyně jsem mohl nahlédnout do jeho bytu. Bylo to tam velmi špinavé ... “

Soused dodal, že v červnu 2020 si do domu pro muže přišli policisté se štíty a přilbami a nařídili mu, aby vyšel. Poté ho spoutali a odvezli. Bylo to proto, že porušil soudní zákaz přiblížení se ke své rodině.

Thomas Nilsen, který žije poblíž místa útoku, uvedl, že slyšel „výkřik, který jsem nikdy předtím neslyšel“… Nikdy na to nezapomenu. Vnímal jsem to jako výkřik smrti, “řekl národní televizi NRK.

Nilsen dále uvedl: „Na místo přišlo dvacet těžce ozbrojených policistů se samopaly. Dokonce i hasiči tu byli a nad nimi kroužily dva vrtulníky. Bylo to jako v Kábulu.“

Na dohled svědka v té době umírala umělkyně zaměřující se na keramiku Hanne Englundová. Zemřela v kaluži krve, když byla zasažena šípem ve svém domě v Kongsbergu.

Další svědek tweetoval: „Kousek před mým bytem střílí chlapík s lukem a šípy. Je tu policie a několik helikoptér.“Drobné zajímavosti

V souvislosti s lukostřelbou po útoku norské policejní velení uvedlo, že okamžitě nařídilo policistům nosit střelné zbraně. Norská policie je obvykle neozbrojená, ale v případě potřeby jsou ozbrojeni.

Smrtelný útok vedl k velkým mediálním hodům, a média mohla využít i příběh starý 10 let. Neboť středeční řádění bylo nejsmrtelnějším útokem v Norsku za posledních deset let, protože protestantský extremisticky vzteklý muž Anders Behring Breivik zabil 22. července 2011 během dvou útoků 77 lidí. 


Breivik nejprve odpálil bombu v hlavním městě Oslo vedle budovy, ve které sídlila kancelář premiéra, poté se vydal na shromáždění v letním táboře pro levicovou mládež na ostrově Utoya.

Breivik, tehdy 32letý, zahájil svůj útok zasláním manifestu e -mailem více než 1 000 lidem, včetně politiků a novinářů.  Manifest nastiňoval jeho radikální ideologii - včetně přesvědčení, že muslimové „kolonizují“ Evropu a měli by být deportováni, a že feminismus představuje určitý druh „kulturní sebevraždy“.

Samozřejmě je naprostou drobností, že jsou luky, kuše a šípy v Norsku zakázány. Zákazy platí jenom pro lidi, které je respektují.

Post scriptum
K útoku došlo tři roky poté, co Bråthen nahrál varovné video, ve kterém se nazval "poslem" a prohlásil:
„Vydávám svědectví, že jsem muslim". Že by to byl takový opožděný voják sultána Saladina?

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)