Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Šok z Německa: Hrozí, že v zimě nebude dostatek plynu

Šok z Německa: Hrozí, že v zimě nebude dostatek plynu

Německý ministr hospodářství Robert Habeck prohlásil, že pokud nenastanou úspory v domácnostech, hrozí, že Německo nebude mít v zimě dostatek plynu. 

Robert Habeck
30. září 2022 - 13:27

Jak řekl Habeck, situace v zásobování Německa energiemi je stále mimořádně vážná a bez úspor v domácnostech hrozí, že země nebude mít v zimě dostatek plynu. Habeck také mírnil přílišná očekávání veřejnosti k připravované regulaci cen plynu, protože státní dotace je nemohou srazit na úroveň loňského roku.

Podle Habecka je Německo stále v nouzové situaci. Pokud nebudeme šetřit, pokud domácnosti nesníží spotřebu, tak nám nadále hrozí, že v zimě nebudeme mít dostatek plynu," řekl.

K velmi vážné situaci se vyjádřil také německý kancléř Olaf Scholz, který oznámil, že Německo podpoří stabilizaci cen energií zvláštním fondem v objemu až 200 miliard eur, tedy až 4,94 bilionu korun.

Peníze, které si Německo do fondu vypůjčí, poslouží k regulaci cen plynu i elektřiny a také pomohou podnikům i domácnostem vyrovnat se s drahými energiemi.

Scholz také řekl, že po poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2 je jasné, že z Ruska v dohledné době žádný plyn nepřijde. Dodal ale, že Německo je dobře připraveno, protože buduje terminály na zkapalněný zemní plyn, má plné zásobníky plynu, zprovoznilo uhelné elektrárny, prodloužilo chod jaderných elektráren a buduje obnovitelné zdroje energií.


Jak přesně bude u plynu vypadat takzvaná cenová brzda, zatím není jasné. Návrhy připravuje příslušná komise. 

Habeck dále varoval, aby lidé nečekali snížení cen na úroveň loňského roku. Vyloučena je podle něj i dotace nad průměrnou spotřebu.

„Musíme snížit spotřebu, cílem je dosáhnout v Německu 20procentní úspory. Nechci předjímat návrhy komise, ale bude to tak, že horní část spotřeby zastropována nebude. To znamená horních 20 procent průměrné spotřeby," prohlásil Habeck. 

Z Německa k nám přicházejí poslední dobou velmi znepokojivé zprávy. Jen před několika dny oznámil automobilový koncern Volskwagen, že uvažuje o přesunu výroby českých Škodovek z České republiky do jiných zemí, nyní Němci přiznávají, že jim v zimě zcela vážně hrozí nedostatek plynu. 

Také jsme psali:

Jak se ale zdá, Fialova vláda je proti takovým „šokům" zcela imunní. Možná je to díky Markétě Adamové Pekarové, která svými „svetry" naší vládě i celé zemi energetickou krizi vyřešila.

(svob., prvnizpravy.cz, foto: red.)
Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
15%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%