Svátek má: Jiří

Zprávy

Velikost textu:

Švédský SAAB nabízí dieselelektrické ponorky s raketami Tomahawk

Švédský SAAB nabízí dieselelektrické ponorky s raketami Tomahawk

Na výstavě IMDEX Asia 2017 v Singapuru, švédská společnost Saab ukázala plány modernizované dieselelektrické ponorky Projektu A26, která je vybavena zařízením pro odpálení řízených střel Tomahawk.

Ilustr. (Odpálení rakety z ponorky)
19.květen 2017 - 07:20

Podle Shephard Media tato verze umožňuje  modernizaci nové ponorky modulárním způsobem. Moduly jsou se třemi odpalovacími zařízeními, z nichž každé je určena pro šest střel.

Toto je poprvé, kdy je dieselelektrická ponorka navržen tak, aby mohla použít raketový systém Tomahawk. Americké a britské ponorky, které jsou vybaveny raketami Tomahawk mají jaderný pohon. Švédská dieselelektrická ponorka může ničit podvodní i povrchové cíle raketami a  torpédy.

Zástupci společnosti Saab tvrdí, že na žádost zákazníka lze zvýšit počet odpalovacích zařízení. Řada států již o projekt projevila zájem u švédské společnosti. I když tyto země nejsou známy, odborníci se domnívají, že to mohou být jen blízcí spojenci Spojených států z důvodu omezení prodeje řízených střel.

Ruský expert: USA mohou zaútočit na KLDR okamžitě 700 Tomahawky!

Podle Shephard média, zájemce o ponorky A26 s vertikální instalaci raket Tomahawk může být Polsko, které vybírá nejvhodnější projekt pro nákup tří ponorek. Předpokládá se, že první dvě polské ponorky budou uvedeny do provozu do roku 2022, a třetí - do roku 2030. Náklady na program se odhadují na 2,6 miliardy dolarů. Konkurenty společnosti Saab v boji o zakázku je francouzský DCNS a německá ThyssenKrupp Marine Systems.

Polsko nejspíše koupí ponorky od Švédů, Francouzi zase zapláčou

Ve standardním provedení mají ponorky A26 výtlak 1900 tun. Hlavním záměrem je používat ponorky pro hlídkovou činnost v pobřežních vodách. Trup ponorky je 63 metrů dlouhý a na šířku má 6,4 metrů. Na A26 jsou nainstalována čtyři torpéda ráže 533 mm. Předpokládá se, že posádku ponorky bude tvořit 17 až 26 osob.

Ponorka švédská produkce bude mít na vzduchu nezávislý Stirlingův motor, což ji umožňuje plnit bojové mise bez vynoření a dobíjení baterií až na dobu 20 dní.

(rp,prvnizpravy.cz,flot,foto:arch.)