Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Návštěva Merkelové v Rusku vypadala jako zrod osy Berlín-Moskva

SZ: Návštěva Merkelové v Rusku vypadala jako zrod osy Berlín-Moskva

Německo a Rusko chápou, že mohou ze své spolupráce získat vzájemné výhody, napsal Süddeutsche Zeitung.

Vladimir Putin a Angela Merkelová
13. ledna 2020 - 10:10

Rusko má zájem o ekonomickou sílu Německa a Německo hledá ruskou pomoc při realizaci svých ambicí v oblasti zahraniční politiky. V závěrečných prohlášeních na schůzce v Moskvě Putin a Merkelová ukázali jednotu svých zemí v řadě otázek: všechno znělo jako nová osa Berlín-Moskva, podotkla publikace.

Návštěva Angely Merkelové v Moskvě byla spěšně připravena, píše Süddeutsche Zeitung. Stalo se to po atentátu na íránského generála Kásima Sulejmaíního, „který vedl k destabilizaci v již napjatém regionu na Středním východě“, uvedly noviny. V takové kritické situaci ve světové politice již nedávná vražda v berlínské čtvrti Tiergarten již není tak důležitá: ve svém závěrečném prohlášení Merkelová k této události neřekla ani slovo.

Publikace uvedla, že jak v Berlíně, tak v Moskvě chápou, že mohou získat něco z opačné strany, která jim samotným chybí. Už ve svých prvních slovech na tiskové konferenci následující po setkání Vladimir Putin objasnil, co Německo může Rusku nabídnout: „Rusko má zájem o vztahy s Německem, protože je po Číně druhým největším obchodním partnerem. V loňském roce činily německé investice v Rusku 20 miliard dolarů.“

 
Ruský zájem o německou ekonomickou sílu byl potvrzen nejen Putinovými slovy, ale také skutečností, že se jednání zúčastnili představitelé ekonomického sektoru na vysoké úrovni, jako je šéf Gazpromu Alexej Miller a ministr hospodářského rozvoje Maxim Oreškin. Jedním z nejnaléhavějších témat rusko-německé spolupráce je nyní „Nord Stream 2“: Putin ujistil, že projekt bude dokončen.
 
Pokud jde o Německo, Rusko je pro ni zajímavé jako partner, který jí může pomoci realizovat její ambice zahraniční politiky. Nyní má Německo v úmyslu zahájit mírovou iniciativu vůči Libyi zorganizováním berlínského procesu: během setkání Vladimír Putin vyjádřil podporu německé iniciativě. Podle Süddeutsche Zeitung slovo Ruska na Blízkém východě váží více než německé, protože ruské jednotky zabránily svržení syrského vůdce Bašára Asada.


Merkelová a Putin navíc vyjádřili jednotu v jaderné dohodě s Íránem: německá kancléřka oznámila svoji snahu „zachránit život“ dohodě s Teheránem. Putin zase potvrdil, že Rusko a Německo jsou pro obnovení vídeňské dohody o Íránu.
 
Závěrečná prohlášení Merkelové a Putina zněly, jako by jejich setkání znamenalo začátek nové osy „Berlín-Moskva“, napsal Süddeutsche Zeitung. Přesto je tato aliance stále velmi křehká, míní noviny: její budoucnost závisí na výsledcích vyšetřování vraždy v Tiegartenu.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)