Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Trump vyzval senátní výbor, aby se zabýval „lživými médii" v USA!

Trump vyzval senátní výbor, aby se zabýval „lživými médii" v USA!

Donald Trump vyzval senátní výbor pro zpravodajské služby, vedoucí vyšetřování tzv. ruského vlivu na americké prezidentské volby, nehledat nepřátele vně, ale zabýval se americkými médii, která se šíří falešné zprávy.

Donald Trump, prezident USA
6. října 2017 - 11:04

„Proč se senátní zpravodajský výbor nezabývá lživými zpravodajskými sítěmi v naší zemi, abychom pochopili, proč je tolik našich zpráv prostě jen vymyšlených?" zeptal se Trump ve svém Twitteru.

Jako další příklad „fake news“, citoval americký prezident NBC News, že ministr zahraničí Rex Tillerson údajně odstoupí.


Donald Trump opakovaně obvinil americká média při vytváření lživých zpráv, přičemže se i nadále pravidelně objevují zprávy, zpravidla s odvoláním na nejmenované zdroje, ohledně údajných kontaktů členů volebního štábu Trumpa s ruskými úředníky a podnikateli, a v Kongresu USA se vede nezávislé vyšetřování o údajném zasahování Ruska do prezidentských voleb. Podobné vyšetřování provádí také FBI.

To zároveň vede Washington k „honu“ na ruská média pracující ve Spojených státech. Například ve zprávě CIA pro Kongres o „vměšování“ Ruska do voleb je televizní stanice RT zmíněna 100 krát, aniž by se se předložil jediný fakt lživé zprávy.

Na pozadí všech těchto obvinění začátkem září americké ministerstvo spravedlnosti nařídilo společnosti, která slouží televiznímu kanálu RT America, včetně jeho současných aktivit a televizní produkce, aby se zaregistrovala jako zahraniční agent. Dokument se objevil po projednání návrhu zákona předloženého Sněmovně reprezentantů USA s cílem změnit požadavky na registraci zahraničních agentů. Projekt předpokládá, že ministerstvo spravedlnosti dostane další pravomoci, které umožní identifikovat a stíhat organizace, které se „nelegálně" snaží ovlivňovat politické procesy ve Spojených státech.


Šéfredaktorka RT Margarita Simonjanová označila požadavky amerických úřadů za protiprávní a uvedla, že v případě horších událostí spojených s nátlakem na televizní kanál společnost opustí tuto zemi. Ruské ministerstvo zahraničí následně varovalo, že pokud bude americká strana pokračovat v nátlaku na ruské sdělivací prostředky, uplatní recipročně tlak na americká média pracující v Rusku.

A zdá se, že Rusko své varování myslí vážně, o čemž svědšíí problémy americké televizní stanice CNN.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)