Svátek má: Vilém

Zprávy

Velikost textu:

V Turecku se obchoduje s lidskými orgány

V Turecku se obchoduje s lidskými orgány

Zoufalí syrští uprchlíci v Turecku prodávají své orgány na černém trhu, jen aby zaplatili nájem.

Ilustrační foto
23. května 2020 - 07:20

V dokumentu CBS „Prodávají orgány pro přežití“,  cestoval internetový zpravodaj Holly Williams a producent Haitham Moussa na turecké hranice, aby diskutovali o Sýrii a Iráku.

Reportéři CBS používali skryté kamery k odhalení existence černého trhu pro obchodování s lidmi.

Uprchlíci se často stávají oběťmi podvodu a dostávají mnohem méně peněz, než bylo původně dohodnuto.

Abu Abdullah opustil Sýrii před čtyřmi lety kvůli válce. Přežije jako kovodělník v Turecku s měsíční mzdou pouhých 300 dolarů.

Když četl reklamu na Facebooku o nákupu lidských orgánů z důvodu své bídné finanční situace, souhlasil s tím, že prodá jednu ze svých ledvin za 10.000 dolarů.

Řekl CBS, že nakonec dostal polovinu peněz z obchodu a osoba, se kterou obchod uzavřel, zmizela, zatímco telefon, se kterým komunikoval, byl vypnutý.

Abdullah dodal, že po operaci nedostal žádnou lékařskou péči a často trpí bolestí.Holly Williams také mluvila s matkou tří dětí, manžel Umma Mohammed prodal polovinu jater za 4.000 dolarů. S těmito penězi zaplatila nájemné za dům, kde žije se svými dětmi.

V Turecku je obchodování s lidskými orgány nezákonné a dárci musí prohlásit, že jsou blízkými příbuznými lidí, kteří orgány darují.

Zoufalí uprchlíci vyplňují dokumenty, které uvádějí, že jsou falešnými příbuznými.

Abdullah je přesvědčen, že muž, který za svou ledvinu zaplatil, byl z Evropy.

V nemocnici, kde operace proběhla, byl požádán 30 minut před vstupem do operačního sálu, aby písemně prohlásil, že jsou bratranci.

(rp,prvnizpravy.cz,tribune.gr,foto:arch.)