Svátek má: Jaroslav

Zprávy

Velikost textu:

Východní Německo je pravicově extremistické a nemiluje Američany

Východní Německo je pravicově extremistické a nemiluje Američany

Podle studie spolkové vlády Východní Německo, bývalá NDR více inklinuje k pravicovému extremismu než ostatní spolkové země.

Z pochodu pravicových extremistů
19.květen 2017 - 06:20

Pravicovým extremismem je zasažena hlavně spolková země Sasko a obzvláště Drážďany a okolí.

Iris Gleicke (SPD), státní tajemnice spolkové vlády dospěla k závěru na základě studie, že pravicový extremismus určují „specifické regionální faktory, které jsou výraznější v bývalé NDR“.

Tyto regionální faktory v Sasku jsou tak výrazné a proto „ Sasko a východní Němci  vnímají příjem uprchlíků a přistěhovalců z jiných zemí velmi kriticky,“ uvádí studie.

Autoři studie jako hlavní baštu pravicového extremismu označili Drážďany.

„Je zarážející, že také antiamerická zášť a nedůvěra k Západu, jsou v regionu Drážďan obzvláště rozšířené,“ píše se ve studii, „citová vazba k Rusku a odmítnutí amerického imperialismu jsou  historicky v Drážďanech a okolí velmi silné.“

Autoři studie z Goettingen Institute for Democracy vidí kořeny tohoto chování především ve zkušenostech lidí v NDR: „Socializace v doslova uzavřené společnosti, jako byla NDR lze považovat za faktor při vysvětlování extremismu a chování proti migrantům a to nelze podceňovat,“ píšou autoři.

Až to v nás, Němcích, vybuchne, tak nebudou k dostání hnědé košile

Etnocentický pohled, který je reprezentován současnými pravicovými extremisty, převládá i u starší generace,  „protože migrační politika NDR byla založena na právě takových etnocentrických principech: přátelství mezi národy, ano, ale všichni migranti nejsou považováni za hosty.“

Nicméně pravicový extremismus není čistě problém východního Německa, píší autoři.

„Nebylo by dobré tvrdit, že pravicový extremismus, xenofobie a xenofobní útoky jsou primárně východoněmecké nebo dokonce převážně saský problém.“

Iris Gleicke uvádí ve zprávě o stavu německého sjednocení v roce 2016, že východní Německo je na tom ekonomicky špatně a to může také vyvolávatt pravicový extremismus.

(rp,prvnizpravy.cz,zeit , foto:arch.)