Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Wikileaks: Jak CIA zasahovala do voleb ve Francii!

Wikileaks: Jak CIA zasahovala do voleb ve Francii!

Wikileaks na svých stránkách informovala o zasahování CIA do voleb ve Francii v roce 2012. Ve zprávě uvádí, že americká rozvědka infiltrovala své agenty a sledovala všechny hlavní politické strany.

Ilustrační foto
18.únor 2017 - 01:11

Tato informace je zajímavá v kontextu hysterie vyvolané ve Spojených státech, že  Rusko (neprokazatelně) ovlivnilo volby prezidenta v minulém roce a vedly prezidenta Baracka Obamu k uvalení dalších sankcí proti Moskvě.

Jak organizace Wikileaks uvedla, CIA několik měsíců před prezidentskými volbami ve Francii předpokládala, že strana "Svaz pro lidové hnutí" tehdejší hlavy státu Nicolase Sarkozyho nebude schopna si udržet moc. V tomto ohledu si zpravodajská služba si stanovila úkol určit vnitřní tendence ve straně, stejně jako osobní názor Sarkozyho. Wikileaks zdůrazňuje, že ani skutečnost, že prezident byl považován za proamerického politika, nebyl vyjmut ze špionáže Spojených států.

Obama důkazy nepředložil, ale další sankce uvalil

Objektem špionáže CIA se staly další strany - Socialistická strana Françoisa Hollanda, Národní fronta Marie Le Penové, a rovněž možní kandidáti na vítězství ve volbách Dominique Strauss-Kahn a Martine Aubry. Zpravodajci se zajímali o situaci ve Francii, hlavní strany, svazky s podnikatelskou elitou, financování politických stran, včetně těch ze zahraničí.

Američany zajímaly postoje hlavních politických sil k hospodářské krizi v EU, francouzské role při řešení řeckého dluhu.

Celkem, podle údajů Wikileaks, trvala operace CIA 10 měsíců, a byla ukončena po vytvoření nové vlády.

V prvním kole prezidentských voleb v roce 2012 se ujali vedení Hollande a Sarkozy, které opustila na třetím místě Marine Le Penová. Ve druhém kole zvítězil s náskokem tří procentních bodů Hollande.

Na jazyk se ale dere otázka: Měla by Francie uvalit sankce na Spojené státy?

(kou, prvnizpravy.cz, wikileaks.org, foto: arch.)