Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Facebook odstranil Rusko ze zprávy o vlivu na volby v USA!

WSJ: Facebook odstranil Rusko ze zprávy o vlivu na volby v USA!

Společnost Facebook odstranila zmínku o Rusku z dubnové veřejné zprávy o využívání online platformy na ovlivnění amerických prezidentských voleb.

Ilustrační foto
7. října 2017 - 11:04

Uvedl to The Wall Street Journal, odkazem lidí, kteří jsou obeznámeni se situací.

Podle publikace sestavení této zprávy vyvolalo vnitřní spory o tom, kolik informací o údajných pokusech Ruska využít sociální síť k ovlivnění veřejného mínění Američanů během volební kampaně v roce 2016 lze v ní zapracovat. Uvádí se, že někteří zaměstnanci Facebooku naléhali, aby se Rusko nezmiňovalo, protože předpoklady o účasti Moskvy byly příliš hypotetické.

Z tohoto důvodu noviny poznamenávají, že 13stránková zpráva, zveřejněná 27. dubna, byla zkrácena o několik stránek a byl úplně odstraněn odkaz na Rusko.

„V době, kdy jsme publikovali zprávu, jsme nemohli přesně vědět, kdo je za aktivitami, které jsme popsali, a nepovažovali jsme za nezbytné uložit konečnou odpovědnost," cituje tisk mluvčího Facebooku.

V dubnu sociální síť Facebook uvedla ve zprávě o nových opatřeních, jak čelit takzvaným „informačním operacím", což podle názoru managementu přesahuje fenomén falešných zpráv. Vedení uznalo, že Facebook je „bojištěm" vlád řady zemí, které se snaží manipulovat s veřejným názorem obyvatel jiných států. Zpráva na 13 stránkách poskytuje příklady toho, jak státy, ale i soukromé a jiné organizace šíří nepravdivé informace prostřednictvím sociálních sítí.


Následně společnost Facebook tvrdila, že během prezidentské volební kampaně v USA údajně „Rusové" údajně koupili reklamu na této sociální síti, aby ovlivnili výsledek voleb. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že Moskva s tím nemá nic společného.

Poznamenalo se také, že senátní výbor Spojených států pro zpravodajské služby vyzval zástupce Facebooku, Twitteru a Google, aby vystoupili na veřejných slyšeních. Předpokládalo se, že na slyšeních plánovaných na říjen půjde řeč o „ruských pokusech používat sociální média" k ovlivění voleb.

Vyšetřování udajného ruského zásahu do voleb v USA, stejně jako údajné vztahy s Ruskem k prezidentovi Donaldovi Trumpovi, které v Bílém domě i v Kremlu popřeli, probíhá v FBI a v Kongresu. Zvláštním vyšetřovatelem pro vyšetřování byl jmenován bývalý šéf FBI Robert Mueller. Rusko opakovaně odmítlo obvinění z pokusů ovlivnit volby ve Spojených státech.

Zdá se být očividné, že i pokus obvinit Rusko z „facebookového vlivu“ na americké volby, selhal.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)