Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

V Baltském moři byl dokončen konkurent Nord Stream 2

V Baltském moři byl dokončen konkurent Nord Stream 2

V Baltském moři byl svařen „zlatý spoj“ na plynovodu, kterým bude Polsko dostávat plyn z Norska, aby bylo nezávislé na ruském plynu.

Ilustrační foto
19. listopadu 2021 - 10:30

„Dokončili jsme pokládku pobřežní části Baltského plynovodu. Dnes byl proveden poslední svar na úseku spojujícím pobřeží Dánska a Polska, “uvedl v prohlášení provozovatel Baltic Pipe.

Předseda představenstva polského Gaz-Systemu Tomasz Stempen uvedl, že položení plynovodu na mořském dně bylo organizačně a technicky nejnáročnější částí projektu.

„Tuto fázi jsme dokončili v souladu s předchozími prohlášeními a plánovaným harmonogramem. Stále jsou před námi testy, technické testy a přejímka. Na provedení těchto prací máme zhruba rok, abychom od 1. října 2022 mohli zahájit komerční přepravu plynu z norského šelfu do Polska,“ uvedl šéf provozovatele polské přepravní soustavy plynu a jednoho z účastníka projektu.

Gaz-System uvedl, že při stavbě 275kilometrového úseku v Baltském moři bylo použito více než 22 tisíc kusů potrubí. Práce trvaly asi šest měsíců. Položení zajišťovala italská plavidla Saipem Castorone, Castoro Sei a Castoro 10. Dříve pokladač potrubí jiné společnosti, Pioneering Spirit, vybudoval část potrubí v Severním moři a napojil Baltský plynovod na exportní trasy z Norska.


Na konci příštího roku vyprší kontrakt na dodávky ruského plynu v objemu až 10 miliard metrů krychlových ročně a Polsko jej neobnoví. Počítá s tím, že země bude odebírat plyn z alternativních zdrojů – z Norska prostřednictvím Baltského plynovodu s kapacitou 10 miliard metrů krychlových a přes terminály LNG.

Na konci září norské úřady schválily prodej aktiv místní divize britského INEOS polskému PGNiG . Bez nich nebude Polsko schopno naplnit ani třetinu budovaného baltského plynovodu, který od roku 2023 nahradí dodávky ruského plynu. Varšava má také smlouvy na dodávky velkých objemů LNG, ale konfigurace stávajících dohod a technické možnosti dovozu LNG naznačují, že se Polsko může dostat do situace, kdy se bez ruského plynu neobejde. Alespoň ten obrácený.

(rp,prvnizpravy.cz.eadaily,foto:arch.)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: