Svátek má: Jaromír

Komentáře

Hotelům dál chybí zahraniční návštěvníci a kongresová turistika

Po pátečním maloobchodu, včerejším průmyslu a stavebnictví nyní konečně přicházejí na řadu i zářijové výsledky jednotlivých služeb.

Celkově nevyznívají vůbec zle, nicméně ne každému se na začátku podzimu dařilo stejně. Reálné očištěné tržby služeb se meziměsíčně zvýšily o necelé procento, meziročně byly vyšší o 7,8 %.

Asi největší pozornost v covidových časech na sebe poutá cestovní ruch, respektive oblast ubytování a stravování označovaná jako HORECA. V tomto případě je vidět, že s rozvolněným létem začali klienti znovu využívat služeb hotelů a restaurací, avšak velmi nerovnoměrně. Zatímco restauracím se před začátkem další vlny pandemie vcelku dařilo umazávat předchozí skluz a dostaly se tak z -60 % na -20 % ve srovnání s rokem 2019, u ubytovacích služeb je situace komplikovanější.

V ubytovacích zařízeních je vidět, že domácí turisté úspěšně nahradili ty zahraniční, avšak neplatí to samozřejmě plošně. Nenaplněné kapacity v hlavním městě jsou toho asi nejviditelnějším příkladem, stejně jako reálné tržby, které i v září zaostaly 40 % pod úrovní roku 2019. Takže určitě jsou to lepší výsledky než loni, ale o návratu k normálu se zde hovořit rozhodně nedá.

Daleko k předkovidovým tržbám mají i cestovní kanceláře, které nejsou ani na 40 %, a letecká doprava blížící se alespoň polovině. Proto i nadále platí, že důsledky pandemie si tak minimálně oblast cestovního ruchu ponese ještě několik dalších let.Výsledky dalších služeb už tak nepřekvapí. Na vzestupu je i nadále IT a kurýrní služby, kterým „nová“ situace přihrává nové klienty. Solidně si vede i doprava a skladování díky restartu ekonomiky a nutnosti budování větších než obvyklých zásob.

Celkově mají služby stále potenciál kompenzovat výpadky průmyslu, avšak vzhledem k aktuálnímu pandemickému vývoji bude jejich příspěvek k růstu ekonomiky přece jen menší. Šance, že se česká ekonomika v závěru roku nakonec vyhne poklesu, tu přece jen stále ještě je.

 Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: