Svátek má: Bořivoj

Regiony

Velikost textu:

Nymburk si připomíná 150 let železnice výstavou na náměstí

Nymburk si připomíná 150 let železnice výstavou na náměstí

Od pátku 14.srpna najdete na Náměstí Přemyslovců panelovou výstavu „150 let železnice v Nymburce“.

150 let železnice
15. srpna 2020 - 12:30

Zprovoznění trati Kolín – Nymburk – Mladá Boleslav znamenalo zásadní posun v rozvoji města a výstava připomene důležité milníky zdejší železnice od roku 1868 do roku 2004. Ke zhlédnutí bude do poloviny září.

Pro Nymburk znamenala výstavba Severozápadní dráhy v roce 1870 klíč k hospodářské prosperitě a rozvoji. Za všech politických režimů, které se postupně střídaly, zůstala železnice hlavním ekonomickým subjektem a ovlivňovala významně místní průmysl. Na panelech naleznete nové i historické fotografie a shrnutí důležitých událostí, kterými zdejší železnice prošla. Autorem výstavy je spisovatel Jan Řehounek. V Turistickém informačním centru najdete také jeho knihu „Sto padesát let železnice v Nymburce“.

Město již v minulém roce vydalo k významnému výročí nástěnný kalendář. V rámci Národního dne železnice připravilo řadu zajímavých akcí. Bohužel, s ohledem na opatření k nákaze Covid-19 musely být zrušeny. Dobrou zprávou je, že České dráhy ve spolupráci s městem a dalšími subjekty rozhodly o přesunu akcí do roku 2021, a tak milovníci železnice nepřijdou zkrátka.

Vedení města chce ale 150. výročí železnice připomenout trvalejším způsobem. Vždyť železniční průmysl ve městě stále žije a stal se jeho důležitou součástí. Ve spolupráci s firmami DPOV, a.s. a Českou Lokomotivkou, s.r.o. chystá instalaci lokomotivy 702.521-6 na kruhový objezd obchvatu Nymburka pod Všechlapským vrchem.

„Byl bych rád, aby lokomotiva stála v centru okružní křižovatky do konce letošního roku,“ uvedl starosta města Tomáš Mach. „Železnice je pro řadu Nymburáků srdeční záležitostí a já si nesmírně vážím toho, že se místní firmy rozhodly na realizaci významným způsobem participovat. Bez této spolupráce by byl takový projekt jen těžko uskutečnitelný,“  dodává starosta.


Lokomotivu poskytla firma Česká Lokomotivka, s.r.o., její opravu přislíbila zajistit společnost DPOV, a.s. Město nyní zadalo projekt osazení lokomotivy a čile jedná s dopravním inspektorátem a dalšími dotčenými orgány. „Lokomotiva by měla místním i projíždějícím připomínat nejen minulost, ale i to, jak je železnice pro Nymburk důležitá i dnes,“ doplnil starosta.

Středočeskénovinky.cz informoval Mgr. Petr Černohous, DiS., tiskový mluvčí, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meunymburk)