Svátek má: Jaromír

Byznys

Velikost textu:

Americký trh práce vykazuje známky utaženosti

Americký trh práce vykazuje známky utaženosti

Po včerejším tuzemském svátku nebude zbytek týdne z pohledu nových fundamentů příliš zajímavý.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
18. listopadu 2021 - 09:30

Z domova či regionu nebude zveřejněn žádný podstatný makroekonomický ukazatel, z USA to budou pouze týdenní statistiky z trhu práce či listopadové předstihové regionální indikátory průmyslové aktivity, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Solidní nálada amerických průmyslníků

Odpolední americká data nemají větší potenciál zásadně ovlivnit obchodování na globálních trzích. Každotýdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti potvrdí nadále se zlepšující situaci na americkém trhu práce. Ukazatel průmyslové aktivity z Kansasu dle tržního konsensu mírně klese z říjnové rekordní úrovně, naopak nálada podnikatelů z Philadelphie by měla ukázat na mírné zlepšení. Celkově by tyto statistiky neměly nijak ohrozit současnou podporu, kterou má americký dolar. To naopak limituje prostor pro posilování regionálních měn.

Další várka tuzemských inflačních dat


Den před státním svátkem se koruna pokoušela dostat pod hladinu 25,20 CZK/EUR. Pokus byl nakonec neúspěšný. Impulsem pro její prolomení bylo ranní zveřejnění říjnových dat o vývoji cen v primárních okruzích. Pohled na vývoj cen průmyslových producentů ukázal na přetrvávající akceleraci růstu cen, vzestup výrazně překonal veškerá očekávání analytiků. Za říjnovým zdražováním vstupů se skrývala zejména dražší ropa a energie, rychlý růst cen je patrný i u zemědělských producentů či u stavebních prací nebo materiálů. Podrobnější komentář k těmto číslům je k nalezení zde https://bit.ly/3HB8kjU. Data lehce podpořila kratší konec křivky a potažmo i korunu. Úroveň technické podpory 25,20 CZK/EUR ale zůstává silná. Vnější prostředí impuls k prolomení této hladiny nedalo. Dolar se vůči euru držel během úterý silný kolem 1,137 USD/EUR. Volatilita ale byla minimální. Bez reakce se obešlo zveřejnění výrazně lepších než předpokládaných dat amerických maloobchodních tržeb za říjen. Na lepší výkonnost tamního průmyslu již dolar reagovat musel, kurz se posunul pod 1,134 USD/EUR.

Maďarská centrální banka v úterý opětovně přistoupila ke zpřísnění měnových podmínek, když svou klíčovou úrokovou sazbu zvýšila v souladu s tržním očekáváním na 2,1 % z předchozích 1,8 %. Trh během dne spekuloval na o něco agresivnější utažení, což forint podporovalo. Po zveřejnění výsledku se kurz vrátil k ranním otevíracím hodnotám. Následná tisková konference vyzněla poměrně jestřábím dojmem, což nakonec forintu pomohlo k posílení na třídenní maximum. Je zřejmé, že maďarští centrální bankéři chtějí udržet ukotvenost inflačních očekávání a bránit oslabování měny. Zisky si forint udržel i v průběhu včerejšího dne.Sváteční den ve znamení klidu

Včerejší sváteční den se nesl ve znamení klidného obchodování na lokálních i globálních trzích. Kurz koruny se včera držel stabilní těsně nad 25,20 CZK/EUR, když likviditu na trhu zajišťovali kvůli našemu svátku převážně londýnští obchodníci. Bez výraznější volatility se obešel i kurzový vývoj eura vůči dolaru; kurz se z ranních 1,13 USD/EUR nepatrně posunoval výše. Finální číslo říjnové inflace v eurozóně nepřekvapilo, bylo potvrzeno na již zveřejněném předběžném odhadu.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli:

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
552
ČEZ
969
ERSTE GROUP BANK A
793.2
KOFOLA CS
275
KOMERČNÍ BANKA
672
MONETA MONEY BANK
85
PHILIP MORRIS ČR A
17400
PHOTON ENERGY
54
PILULKA LÉKÁRNY
398
VIG
627.5
GEN DIGITAL
441