Svátek má: Jaromír

Byznys

Velikost textu:

Proč je najednou nafta dražší než prémiový benzín?

Proč je najednou nafta dražší než prémiový benzín?

Podle Německého ekonomického institutu (IW) je jedním z důvodů enormního nárůstu cen to, že Rusko je důležitým dodavatelem nafty. 15 procent nafty natankované v Německu v roce 2019 pocházelo z ruských rafinerií.

Ilustrační foto
6. března 2022 - 09:01

Vzhledem k mnoha dieselovým vozům v Německu a Evropě existuje v celé EU mezera ve výrobě – evropské rafinerie nemohou vyrobit dostatek nafty, aby pokryly poptávku, jak vysvětlil IW. Rusko má naopak přebytek ve výrobě nafty.

Od ruské invaze na Ukrajinu minulý týden vzrostla cena nafty podle IW o téměř dvanáct centů za litr. Nárůst byl zhruba dvojnásobný než u benzinu a cenový rozdíl mezi druhy paliv klesl na necelých osm centů.

Šokový nárůst ceny nejen na německých čerpacích stanicích v sobotu. Za litr benzinu museli motoristé občas zaplatit až 2,10 eura (při současném kurzu 25,75Kč to je 54,075 Kč za litr). Diesel byl těsně pod důležitou hranicí 2 eur.

Válka na Ukrajině způsobuje, že ceny na německých benzinových pumpách rostou do rekordních výšin. Někteří motoristé proto utíkají do levnějších zemí v zahraničí. Nápor byl v sobotu obzvlášť vysoký na rakouských a českých čerpacích stanicích poblíž německých hranic. ADAC dokonce předpokládá, že by se mohl prosadit jakýsi druh tankové turistiky.V zahraničí jsou pravidla odlišná kvůli dani z minerálních olejů a bezpečnostním předpisům. Například řidiči v Rakousku si s sebou k plné nádrži smějí vzít pouze jeden další kanystr - a ten lze naplnit maximálně 10 litry, píše Rakouský svaz automobilů, motoristů a cyklistů (ARBÖ).

Obdobná úprava platí i v České republice. Pokud natankujete příliš mnoho, možná budete muset zaplatit daň z minerálního oleje za každý další litr – a to může stát spoustu peněz.

(rp,prvnizpravy.cz,focus,foto:arch.)
Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli:

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
552
ČEZ
969
ERSTE GROUP BANK A
793.2
KOFOLA CS
275
KOMERČNÍ BANKA
672
MONETA MONEY BANK
85
PHILIP MORRIS ČR A
17400
PHOTON ENERGY
54
PILULKA LÉKÁRNY
398
VIG
627.5
GEN DIGITAL
441