Svátek má: Mikuláš

Byznys

Velikost textu:

Solidní úvěrová aktivita v eurozóně

Solidní úvěrová aktivita v eurozóně

ECB dnes zveřejní šetření úvěrových podmínek v eurozóně za třetí čtvrtletí. Očekáváme stabilní kreditní podmínky, oživení v oblasti investičních úvěrů a přetrvávající silnou poptávku po financování bydlení.

Ilustrační foto
26. října 2021 - 09:30

Odpolední americká data spotřebitelské důvěry za říjen ukážou na zhoršení nálady, zejména kvůli zhoršení pandemické situace a růstu spotřebitelských cen, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Nálada amerických domácností se zhoršuje

Šetření úvěrových podmínek (Bank Lending Survey) za Q3 21 ukáže na stabilní kreditní podmínky. Během Q2 21 jsme viděli první známky zvýšení úvěrové aktivity investičních projektů na straně korporací a Q3 21 by měl potvrdit, že tento trend pokračuje. Nadále silnou poptávku předpokládáme u financování bydlení.

Spotřebitelská důvěra amerických domácností klesá. Snížení indexu od Conference Board naznačuje již dříve publikovaná statistika od University of Michigan. Náladu Američanům kazí zejména opětovně horší pandemická situace a stejně tak zvyšování spotřebitelských cen.

Do dnešního dne vstupují finanční trhy s mírně optimistickou náladou. Díky lepším zveřejňovaným kvartálním výsledkům skončil americký akciový index S&P500 včera historicky nejvýše, náladě pak pomáhá i progres v ekonomické agendě prezidenta J. Bidena. Během dnešní asijské seance trhy ocenily i „pragmatický, upřímný a konstruktivní“ video hovor mezi čínským vicepremiérem Liu He a americkou ministryní financí J. Yellen.Středoevropské měny v úvodu týdne pod tlakem

Americký dolar vstoupil do nového týdne famózně, když si během včerejší evropské seance připsal vůči euru více než 0,6 %. Zeleným bankovkám pomáhá úrokový diferenciál. Dolarové sazby se i včera posunuly výše, a to i v reakci na komentář šéfa Fedu J. Powella. Ten uvedl, že inflace může zůstat zvýšená delší dobu. To trhy přimělo ke spekulacím na to, že centrální banka bude muset přijít s utažením měnových podmínek. Naopak společné evropské měně neprospěl německý Ifo index očekávání. Problémy s dodávkami pro výrobu se podepsaly na propadu německé podnikatelské důvěry na šestiměsíční minimum.

Silnější dolar se negativně podepsal na hodnotě středoevropských měn včetně české koruny. Ta včera vůči euru pokračovala v oslabování, v odpoledních hodinách se již kurz dostal na dohled úrovně 25,75 CZK/EUR. Takto slabá domácí měna byla naposledy v první polovině července. Koruně neprospěla ani včera ráno zveřejněná data říjnového konjukturálního průzkumu. Ten odhalil pokles nálady ve spotřebitelském i podnikatelském sektoru.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
747.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
978.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
877
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15660
O2 C.R.
262
UNIPETROL
382.5
VIG
623