Svátek má: Blažena

Regiony

Velikost textu:

Architektonická studie zajistí citlivou rekonstrukci městského kina

Architektonická studie zajistí citlivou rekonstrukci městského kina

O tom, že kino v Nymburce potřebuje rozsáhlejší opravy, se hovoří už dlouho.

Kino Sokol
14. dubna 2021 - 12:30

Kino Sokol slouží městu od roku 1928 a zásadnější rekonstrukcí prošlo naposledy v 70. letech minulého století. Poté se uskutečnily jen dílčí zásahy, např. v roce 2012 prošla modernizací promítací technika, v minulých letech bylo opraveno foyer a letos toalety. Musíme připomenout, že kino projektoval světoznámý architekt Osvald Polívka (1859–1931), autor řady významných budov, mimo jiné i autor nymburské secesní vodárenské věže. Také to je jeden z důvodů, proč musí být s objektem zacházeno velmi citlivě.

Rada města nyní uskutečnila důležitý krok k rekonstrukci kina. „Dlouho jsme nejen s provozovatelem diskutovali o tom, jak by měla rekonstrukce probíhat, a hlavně, jaký by měl být její výsledek. Jsem ráda, že se věc neuspěchala, došli jsme ke společné shodě a rada města mohla jednomyslně schválit zadání architektonické studie. Více než rok jednáme s velmi zkušenou architektkou Marcelou Steinbachovou – právě ta bude studii zpracovávat,“ informovala o výsledcích jednání rady města místostarostka Stanislava Tichá.

Rekonstrukce bude rozložena do etap s předpokládaným finálním ukončením prací v roce 2028, tedy tak, aby bylo možné důstojně připomenout sto let fungování kina na jedné adrese. Zadání studie předcházela řada kroků – Nymburské kulturní centrum nechalo provést revizi elektra, posoudit možnosti vybudování vzduchotechniky. Proběhl odborný restaurátorský průzkum omítek a také řada jednání za účasti architekta města Jana Němce nebo odborné veřejnosti.

„Rozhodli jsme se, že rekonstrukci rozdělíme do tří etap,“ objasňuje Stanislava Tichá. „V té první by mělo dojít k opravám podlahy, stěn, zpřístupnění balkónů a zejména k přečalounění či výměně sedaček. Postupovat budeme podle doporučení paní architektky. Chceme k rekonstrukci přistoupit s maximální citlivostí a pokorou, ale současně je pro nás důležité co nejrychleji zvýšit komfort návštěvníků kina. První etapu tedy zahájíme co nejdříve, nejlépe ještě letos.“

Prostředky na tyto práce jsou k dispozici v investičním fondu Nymburského kulturního centra. V dalších dvou etapách bude komplexně řešeno foyer s ohledem na multifunkční využití, včetně bezbariérového přístupu k WC, optimalizace vytápění a instalace vzduchotechniky. Jako poslední přijde na řadu plášť budovy a řešení venkovního prostoru.„Rekonstrukce kina je nákladným během na dlouhou trať, pokud má ale kultura v Nymburce vzkvétat, je nutné ji odstartovat. Doufám, že i díky pečlivé přípravě a výběru zkušené architektky se podaří projekt připravit tak, abychom v něm mohli plynule pokračovat více let. Děkuji všem, kteří se na zadání architektonické studie podíleli. Kino Sokol si naši péči zaslouží a doufám, že první výsledky uvidíme co nejdříve,“ slibuje závěrem místostarostka Tichá.


Stredoceskenovinky.cz informovala Pavla Kukalová, tisková mluvčí Městského úřadu Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:měú)