Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Britský velvyslanec ocenil studenty ze Středočeského kraje

Britský velvyslanec ocenil studenty ze Středočeského kraje

Studenti ze Středočeského kraje získali spolu s absolventy z celé České republiky zlatou Cenu vévody z Edinburghu.

Studenti ocenění Cenou vévody z Edinburghu
23. října 2021 - 12:30

Britský velvyslanec ocenil studenty ze Středočeského kraje Cenou vévody z Edinburghu. Předávání ocenění proběhlo v Kaiserštejnském paláci v Praze. Absolventi se 18 měsíců věnovali dobrovolnictví, sportu, rozvíjeli své dovednosti a program zakončili čtyřdenní expedici v přírodě.

Studenti ze Středočeského kraje získali spolu s absolventy z celé České republiky zlatou Cenu vévody z Edinburghu. Svá ocenění získali za dokončení programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který před 65 lety založil princ Philip. Předávání ocenění proběhlo v Kaiserštejnském paláci v Praze. Absolventi se 18 měsíců věnovali dobrovolnictví, sportu, rozvíjeli své dovednosti a program zakončili čtyřdenní expedici v přírodě.

Adéla Kašparová, Kateřina Leinerová, Jan Vitošek a Jakub Hosek ze Sunny Canadian International School v Jesenici měli v rámci dobrovolnictví docházet do Domova seniorů Háje. Vzhledem k pandemii jim to nebylo umožněno, a proto seniorům začali natáčet povzbuzující videa na YouTube – například o zajímavých místech v Česku nebo o tom, jak tráví dny v karanténě. Po opadnutí opatření začali za seniory docházet osobně a velmi se s nimi sblížili. „Paní Květa je nevidomá a dlouho za ní vůbec nikdo nechodil. Zastáváme tak roli jakýchsi náhradních vnuček, hrajeme s Květou kuželky a povídáme si. Při loučení na nás vždycky volá, ať nezapomene opět dorazit. Už si neumíme představit, že bychom za ní nechodily,“ hodnotí svoji zkušenost Adéla a Kateřina.

Slavnostní ceremonie se zúčastnily i významné osobnosti včetně britského velvyslance Nicka Archera, který absolventy ve svém proslovu ocenil slovy: „Obdivuji ty, kteří dosáhli zlaté úrovně programu. Pandemie Covid-19 změnila způsob, jak všichni žijeme a ukázala nám, že právě výdrž a odolnost, kterou absolventi programu získávají, je tak důležitá pro budoucnost.“

Proslov pronesli a spolu s velvyslancem ocenění předali i senátor Jiří Růžička a státní tajemník MŠMT Jindřich Fryč. Navázal na ně proslov ředitelky divize správa ČEZ Michaely Chaloupkové, mistryně světa v bojovém umění Martiny Ptáčkové nebo aktivistky Georgie Hejdukové.O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE)
Program funguje ve 130 zemích světa a ročně jej plní 1,3 milionu mladých lidí včetně 5 000 Čechů. V České republice program funguje 26 let a je do něj zapojeno více než 260 základních a středních škol, dětských domovů, sportovních klubů.

Program má tři úrovně, bronzovou, stříbrnou a zlatou a může se do něj zapojit každý student nebo žák ve věku 13 až 24 let. Podle zvolené úrovně pak program plní šest, dvanáct nebo osmnáct měsíců.

Účastníci si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.kú)