Svátek má: René

Regiony

Velikost textu:

Nenechte si ujít Den architektury

Nenechte si ujít Den architektury

V pátek 30. září se na stovce míst po celé republice i na Slovensku rozeběhl program festivalu Den architektury. V rámci něj můžete navštívit řadu staveb, které se v letošním roce ucházejí o Českou cenu za architekturu a také mnoho retrospektivních výstav ČCA.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře
1. října 2022 - 12:30

Den architektury zve na architektonické skvosty i zapomenuté stavby. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací. Další výraznou festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci. Festival vzdá také napříč republikou poctu české architektce Aleně Šrámkové, která byla významnou osobností české architektury. Její realizace představí v Chebu, Přerově, Praze nebo Černošicích.

V rámci 12. ročníku Dne architektury proběhne v sobotu 1. října od 16:00 hod. v Galerii Středočeského kraje GASK exkluzivní prohlídka reprezentačních, ale i běžně nepřístupných prostor jezuitské koleje s historikem umění a kurátorem Regionálního muzea v Kolíně Jindřichem Záhorkou. Této prohlídce bude předcházet v 15:00 křest unikátního katalogu k aktuální výstavě Kamily B. Richter Ultima Culpa, která je v GASK k vidění do 9. října 2022.

Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je s ohledem na kapacity potřeba rezervace míst předem. Současně se dnem architektury probíhá i první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po jedenácté přinese na plátna kin zejména věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz

Ze stovek akcí Dne architektury lze vybírat napříč celou republikou. V rámci sekce věnované Josipu Plečnikovi zve Den architektury hned na několik akcí věnovaných Pražskému hradu nebo kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně. Architektu Alenu Šrámkovou připomene například procházkou po jejích realizacích v centru Prahy i na sídlišti Lužiny a pozve i do budovy Fakulty architektury ČVUT, ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových nebo jejích vil v Černošicích, Troji a Dolních Jirčanech.Výstavy České ceny za architekturu je v rámci programu festivalu možno navštívit v Řevnicích, Písku, Čelákovicích, Vamberku, Hodoníně, Vimperku, Frýdlantu, Lomnicích nad Popelkou, Benešově, Ondřejovicích v Jeseníkách, Jablonci nad Nisou, Ondřejovicích v Jeseníkách, v Opavě, Bílovci, Mníšku pod Brdy, Nymburce, Mělníku, v Brně, Plzni a v Ústí nad Labem.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
15%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%