Svátek má: Bořivoj

Regiony

Velikost textu:

NOC OČKOVÁNÍ aneb Očkovací maraton: Přidáte se?

NOC OČKOVÁNÍ aneb Očkovací maraton: Přidáte se?

Očkovací místa ve Středočeském kraji připravila speciální akci pod názvem Noc očkování aneb Očkovací maraton.

Ilustrační foto
7. června 2021 - 12:30
 
Vzpomínáte na Noc kostelů nebo Noc muzeí? Jde o velmi oblíbené akce, které se ale kvůli pandemii v poslední době buď vůbec nekonaly, nebo konaly ve velmi omezeném režimu. Aby se staré časy mohly co nejrychleji vrátit, tomu může pomoci i větší proočkovanost populace. Právě proto připravila očkovací místa ve Středočeském kraji speciální akci pod názvem Noc očkování aneb Očkovací maraton. Záštitu nad akcí, kterou iniciovala očkovací místa v Městci Králové a v Dobřichovicích, a jež proběhne v noci z 11. na 12. června, převzal krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Týmy zúčastněných očkovacích center neodloží stříkačky s vakcínou po dobu minimálně 24 hodin – někde dokonce pojedou i přes třicet hodin v kuse, např. v Městci Králové se bude očkovat od deváté ranní 11. 6. do šesté večerní 12. 6., a v tuto dobu zde plánují podat zhruba 650 dávek, v Dobřichovicích dokonce téměř 2 tisíce dávek. K akci jsou ovšem srdečně zvána i další očkovací centra ve Středočeském kraji.

Od ledna fungují očkovací místa ve Středočeském kraji v závislosti na dodávkách vakcín a postupném uvolňování jednotlivých skupin k registraci velmi intenzivně a kooperativně. V období nedostatku vakcíny si mezi sebou půjčovala očkovací látky apod.

„Nápad s maratonem je jen dovršením našeho několikaměsíčního velkého úsilí a zároveň snaha přitáhnout k očkování mladší ročníky,“ říká koordinátorka očkování v Městci Králové Lucie Drobík Kolářová.

„Tuto akci středočeských zdravotníků plně podporujeme. Zároveň bych rád poděkoval všem, kteří se na očkování podílejí a budou v něm i nadále pokračovat,“ říká krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Druhá dávka pro tento termín očkování připadá na 23. a 24. července. Naočkovaní lidé se tak očkovacího certifikátu dočkají ještě v době letních dovolených, které jsou mnohdy dokončeným očkováním podmíněny. A do podzimu vstoupí tito lidé s plnou ochranou proti onemocnění, které tolik poznamenalo uplynulé měsíce. 

„Vítám iniciativu středočeských očkovacích center v Městci Králové a Dobřichovicích. Je to jenom ukázka, že české zdravotnictví funguje velmi dobře a že v těžkých chvílích se všichni, kteří pracují pro dobrou věc, dokáží semknout k ještě většímu výkonu. I proto nyní konečně po téměř dvou letech jdeme do ofenzívy ve válce s neviditelným nepřítelem, který výrazně zasáhl do života nás všech, někde tím nejhorším způsobem. Je pro mne ctí, že jsem měl možnost všechny tyto lidi poznat a pracovat s nimi a malou měrou přispět k tomu, aby došly až do tohoto okamžiku,“ uvedl k akci krajský koordinátor očkování Středočeského kraje Martin Polák.


Očkovací týmy – lékař, sestra, administrativní pracovníci a dobrovolníci – se budou v noci v pravidelných 4 až 6hodinových intervalech střídat. Ke klidnému průběhu akce přispěje spolupráce s místní policií. Očkovaní se nemusí obávat, že by očkování v nočních či brzkých ranních hodinách nemělo mít ten správný efekt. K vakcinaci v průběhu maratonu se zájemci mohou registrovat a rezervovat již začátkem června, kdy se očekává rozšíření možnosti k registraci k očkování na všechny starší 16 let.

Tvrz Bernartice patří k nejvýznačnějším renesačním sídlům jihozápadních Čech

Pořadatelé akce budou usilovat o zápis do knihy rekordů prostřednictvím Agentury Dobrý Den jako nejdelší nonstop očkování. „Budeme moc rádi, když se k nám přidají i další středočeská očkovací místa,“ říkají závěrem koordinátoři celé akce, Lucie Drobík Kolářová a Jiří Geissler, a dodávají: „Nejde nám jen o rekord, naším cílem je spojit síly a přispět k rychlejšímu proočkování co největší skupiny obyvatel.“

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.kú)