Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

Nymburk už disponuje dobíjecí stanicí pro elektromobily

Nymburk už disponuje dobíjecí stanicí pro elektromobily

V areálu obchodního centra Kaufland vybudovala energetická společnost ČEZ veřejnou rychlonabíjecí stanici. Díky ní se tuzemská síť pro dobíjení elektromobilů provozovaná touto společností rozšíří na 300 míst. Slavnostní otevření se uskutečnilo v pondělí 3. května.

Slavnostní odhalení
6. května 2021 - 12:30

Slavnostního odhalení dobíjecí stanice pro elektromobily se zúčastnili zástupci ČEZu, včetně generálního ředitele Daniela Beneše. Za vedení Kauflandu nechyběla Klára Beňačková. Hlavním hostem události byl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Za město se zúčastnili starosta Nymburka Tomáš Mach a místostarosta Bořek Černý.

Kaufland je pro ČEZ v oblasti dobíjení elektromobilů důležitým partnerem. Na jeho parkovištích stojí plná šestina ze všech těchto stanic s logem ČEZ. “Podle Národního plánu čisté mobility by v České republice do roku 2030 mělo jezdit 220 až 500 tisíc elektromobilů, 800 až 1200 elektrobusů a fungovat 19 až 35 tisíc dobíjecích bodů na elektřinu. Cestování elektrickými vozy a zájem o elektromobily stoupá právě díky rostoucí nabídce veřejných dobíjecích stojanů,“ řekl ministr Havlíček, který slavnostně odhalil první stanici v Nymburce.

Jde o standardní rychlonabíjecí stanici ABB s maximálním výkonem 50 kW, kterých po Česku najdeme mnoho, v Nymburce je však první. Nechybí také možnost AC nabíjení 22 kW, a to zdarma, stejně jako u ostatních obchodních domů Kaufland.

„Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 18 tisíc kW, u každého ze stojanů mohou v jednu chvíli doplňovat energii dva elektromobily,“ uvádí se v tiskové zprávě ČEZ. 

Celkem je v Česku kolem sedmi stovek veřejných dobíjecích stanic umožňujících rychlé dobíjení elektromobilů. Kromě ČEZu je budují energetické společnosti PRE a E.ON. V České republice je aktuálně registrováno více než 6000 elektromobilů, z toho přes 3300 jich přibylo v loňském roce. Počítadlo za letošní tři měsíce zatím ukazuje 585 nových čistě elektrických aut.

Technický stav zimního stadionu v Nymburku je neutěšený

„Děkujeme. Jsme rádi, že už máme dobíjecí stanici v našem městě. A uvítáme, když se nabídka dobíjecích stanic dále rozšíří,“ uvedl starosta Nymburka Tomáš Mach. „Dlouhodobě usilujeme, aby Nymburk byl vnímaný jako místo pro klidný a zdravý život. Elektromobily se stávají dostupnější alternativou k autům se spalovacím motorem. Je dobře počítat s nimi, protože znamenají snižování hladiny hluku, prašnosti a emisí ve městě. První rychlodobíjecí stanice v Nymburce je proto velká věc a pro naše občany zpráva, že budoucnost dopravy je doslova za humny.“

Starosta vzpomněl i další možné projekty, např. dobíjecí stanice pro elektrokola, o kterých město v současnosti jedná. Zájem přítomných vzápětí budil přístupný nový elektromobil Škoda, jehož kvality a způsob dobíjení si vyzkoušeli na místě.

Horažďovice mají druhou nejstarší městskou bránu v Čechách

Stredoceskenovinky.cz informovala Pavla Kukalová, tisková mluvčí Městského úřadu Nymburk.

(jv.stredoceskenovinky.cz foto:měú)