Svátek má: Nina

Regiony

Velikost textu:

Pamětní deska na budově nymburského soudu připomene oběti nacismu

Pamětní deska na budově nymburského soudu připomene oběti nacismu

V pátek 25. září v 10 hodin byla v podloubí budovy okresního soudu odhalena pamětní deska obětem nacistické zvůle.

Budova soudu v Nymburce
28. září 2020 - 12:30

Připomene trvale památku soudce JUDr. Vladimíra Pírka a advokáta JUDr. Tomáše Sedláčka, které v roce 1942 zatklo a popravilo gestapo. U příležitosti 75. výročí konce 2. světové války a 100 let místního soudu se o instalaci pamětní desky zasloužila paní Marcela Pachmanová.

Deska s nápisem „Mezi oběti nacistických represí během druhého stanného práva (heydrichiády) patřil i soudce zdejšího soudu JUDr. Vladimír Pírek (23. 9. 1904 – 30. 6. 1942) a advokát JUDr. Tomáš Sedláček (19. 12. 1887 – 25. 6. 1942). Oba byli popraveni v prostorách pardubického zámečku.“, byla veřejnosti představena v pátek 25. září v 10 hodin v podloubí budovy okresního soudu. Pamětní deska zde visela již v minulosti, bohužel se nedochovala a neexistuje ani přesné znění původního textu.

O umístění nové desky se zasloužila paní Marcela Pachmanová. „S prosbou o pomoc se na mě obrátili příbuzní pana Vladimíra Pírka. Od dětství se dobře znám s jeho vnučkou paní Marcelou Fialovou, vnuk Tomáš je náš soused. Znala jsem i manželku popraveného, paní Vlastu Pírkovou. Pátrala jsem v archivech a mluvila s historiky. Jsem ráda, že deska se znovu vrací na původní místo, je totiž nesmírně důležité si připomínat, že během druhé světové války zahynula či byla popravena i řada občanů Nymburka,“ vysvětlila Marcela Pachmanová.

JUDr. Vladimír Pírek se narodil dne 23. 9. 1904, byl členem nymburského Sokola a okresním soudcem v Nymburce. Gestapo jej zatklo 14. 6. 1942 za údajné schvalování atentátu na Reinharda Heydricha. Jeho životní pouť drasticky ukončila poprava v pardubickém zámečku 30. června 1942.

JUDr. Tomáš Sedláček se narodil 19. prosince 1887 v Bobnicích. Po ukončení studia si v Nymburce otevřel samostatnou advokátní kancelář. Byl to nejen advokát, ale i hasič. Od roku 1920 do roku 1931 pracoval jako jednatel hasičské župy nymburské. Jeho zásluhou tehdy vznikl k uctění památky jeho otce Sedláčkův fond k podpoře vdov a sirotků po hasičích, jakož i župní pohřební pokladna hasičská.

Dne 9. června 1942 Tomáše Sedláčka na základě udání vyšetřovalo gestapo. Vyzvalo Dr. Sedláčka, aby se 10. června 1942 dostavil do Kolína. Popraven byl v objektu pardubického zámečku 25. června 1942. Oba právníky měl udat konfident Alois Hrůza údajně proto, že Vladimír Pírek rozvedl jeho manželství a advokát Tomáš Sedláček zastupoval jeho manželku při rozvodu. Hrůza byl po válce odsouzen mimořádným lidovým soudem a popraven v objektu nymburského soudu.Na pardubickém popravišti zemřeli v červnu roku 1942 i starosta města truhlář Rudolf Jandák, přednosta okresního úřadu JUDr. Jan Ježek a stavební rada Ing. Ladislav Kohout.

Středočeskénovinky.cz informoval Mgr. Petr Černohous, DiS., tiskový mluvčí, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meunymburk)