Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Pekaři jednali s ministrem zemědělství: Cena pečiva je férová

Pekaři jednali s ministrem zemědělství: Cena pečiva je férová

V pondělí 22. května se setkali zástupci Svazu pekařů a cukrářů v ČR s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou. Na schůzce projednali aktuální situaci v pekárenském průmyslu.

Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR
30. května 2023 - 12:30

Pečivo oproti minulému roku výrazně zdražilo kvůli růstu cen vstupních surovin a energií, i přes meziroční zdražení je ale cena pečiva v ČR stále jedna z nejnižších v rámci EU.

„Jsme rádi, že jsme měli příležitost potkat se s panem ministrem a seznámit ho s aktuální situací. Společně jsme došli k závěru, že čeští pekaři se v rámci zdražování zachovali ke spotřebitelům férově. Věříme, že pokud ceny energií zůstanou i v druhé polovině roku na aktuální úrovni a letošní rok bude dobrá úroda obilí, pozitivně se to promítne do ceny pečiva ve druhé polovině roku,
“ říká Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR.


 
Ohledně aktuálního zlevnění energií je situace v oboru složitější. Pekaři mají energie nasmlouvané na delší časové období, proto se změny cen energií promítnou do cen výrobků až v delším časovém odstupu. Pekaři dále poukazují na skutečnost, že mzdy v pekárenském průmyslu jsou dlouhodobě jedny z nejnižších v ČR. Průměrná mzda v oboru činí pouhých 28 000 Kč hrubého, a to i přes 12procentní růst mezd v loňském roce.Graf znázorňuje cenu pečiva v EU v lednu 2022 (koncové ceny za rok 2022 nebyly doposud publikovány). Ke zdražení došlo ve všech zemích EU a ve většině zemí bylo razantnější než v ČR. „Očekáváme, že letošní rok se na pomyslném žebříčku zemí s nejnižší cenou pečiva ještě posuneme, protože například v Maďarsku či Bulharsku došlo minulý rok k více než 100procentnímu zdražení pečiva. Naproti tomu v České republice se cena zvýšila o 50 procent,“ doplňuje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR.Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s. (SPaC ČR), je významné potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru a podporuje jejich činnost. V současné době sdružuje 130 členů – pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin, služeb a potravinářských škol.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:svazpekaru.cz)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%