Svátek má: Kamila

Regiony

Velikost textu:

Skalní obydlí Lhotka přivítalo první letošní návštěvníky!

Skalní obydlí Lhotka přivítalo první letošní návštěvníky!

Jedním z nejkrásnějších koutů středních Čech je romantická krajina pískovcových skal - Chráněná krajinná oblast Kokořínsko.

Skalní obydli Lhotka
19. května 2020 - 12:30

Na začátku Kokořínského údolí leží malebná obec Lhotka, která ukrývá nejdéle trvale obývané skalní obydlí této oblasti - pobočku Regionálního muzea Mělník. Jeho poslední obyvatelka Marie Holubová zde žila až do roku 1982.

Na setkání s Marií Holubovou vzpomíná ředitelka Regionálního muzea Mělník Miloslava Havlíčková. „Naproti nám přišla drobounká stařenka o dvou berlích a s úsměvem nás přivítala. Pozvala nás do svého skalního domova. Byl to neuvěřitelný zážitek, setkat se s člověkem, který se ve skále narodil a žil tu po celý svůj život. Dodnes kdykoliv vstoupím na dvůr, cítím její přítomnost a jejího ducha v celém objektu. A nejsem jediná, kdo to tak vnímá…“

Regionální muzeum Mělník znovu otevře své brány

Tato unikátní kulturní památka se nachází na žluté turistické značce vedoucí z Mělníka (cca 6 km), která navazuje na známou Máchovu cestu linoucí se celým Kokořínským údolím značenou červeně. Výlet je vhodný pro pěší i cykloturistiku. Nebo můžete vyrazit vláčkem z Mělníka do Lhotky u Mělníka zast. a pak cca 500 m přes náves. Skalní obydlí ve Lhotce je otevřeno od čtvrtka do neděle až do konce září.

Stredoceskenovinky.cz informovala Kristýna Frelichová, DiS. za Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:muz)