Svátek má: Bořivoj

Regiony

Velikost textu:

V Kladně se setkali zástupci kraje a složek IZS

V Kladně se setkali zástupci kraje a složek IZS

V Kladně se setkali zástupci Středočeského kraje a složek integrovaného záchranného systému, hovořilo se nejen o covidu.

Setkání
8. května 2021 - 12:30

Zástupci IZS Středočeského kraje se setkali v sídle středočeské záchranky v Kladně. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) a radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) chtěli seznámit ředitele složek IZS ve středních Čechách s novým ředitelem záchranné služby Pavlem Rusým, a také poděkovat jeho předchůdci, zastupujícímu řediteli Jiřímu Knorovi.

„Panu doktorovi Knorovi patří poděkování za řízení záchranné služby v té nejobtížnější době, kterou složky záchranného systému dosud nikdy nepoznaly. Záchranná služba si sáhla své kapacitní možnosti, přesto to zvládli záchranáři naprosto profesionálně. Proto jsem moc ráda, že na středočeské záchrance pan doktor Knor zůstává a bude i nadále se svými zkušenostmi pomáhat pacientům,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Její slova potvrdil i radní Pavel Pavlík: „Středočeská záchranka zvládla všechny covidové vlny na výbornou a i já za to Jiřímu Knorovi děkuji. Všichni máme v paměti enormní zatížení záchranářů a v určitých obdobích skoro dvojnásobný počet výjezdů. Vše ještě komplikoval nedostatek personálu v týdnech, kdy sami záchranáři onemocněli covidem. Jiří Knor se projevil jako zkušený manažer, který spolu se svými kolegy situaci v regionech zvládl.“

Společného setkání v Kladně se zúčastnili také ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje gen. Miloslav Svatoš a krajský policejní ředitel gen. Václav Kučera. Řeč přišla na mnoho témat, o kterých se v poslední době kvůli koronavirové pandemii mluvilo méně. Nyní by se k nim vedení kraje chtělo vrátit. Jedním z nich je například nákup dalších záchranářských batohů s defibrilátory pro středočeskou policii, která jimi má vybaveny některé policejní vozy. Ty jsou GPS modulem propojeny s dispečinkem ZZS, takže v případě nahlášené náhlé srdeční zástavy může operátorka na místo poslat nejbližší policejní vůz s defibrilátorem, který je poblíž a policisté mohou pacientovi poskytnout první pomoc ještě před příjezdem záchranky. Ta už pak pokračuje v profesionální resuscitaci.

Defibrilátory mají k dispozici i vozidla HZS, ale ta zatím nemají zabudovaný sledovací systém využitelný pro operační středisko zdravotnické záchranné služby. Za rok 2020 zasahovali středočeští záchranáři u více než tisícovky srdečních zástav a při některých sehrál klíčovou roli pro záchranu života právě defibrilátor. Naposledy se tak stalo začátkem května, kdy záchranářský batoh s automatickým externím defibrilátorem (AED) úspěšně použili policista a policistka ze Sázavy a zachránili tak 75 letého muže.

Během jednání se mluvilo také o vodní záchranné službě. Před letní sezónou jde o aktuální téma, které opět propojuje všechny složky integrovaného systému. Středočeská ZZS má na Slapech v letní sezóně svou stanici, kde je k dispozici kromě záchranářského vozidla i motorový člun.„Kromě toho existují i další organizace, které zajišťují vodní záchranku a obracejí se na kraj s individuální žádostí o příspěvek na provoz nebo vybavení. Musíme najít koncepční a systémové řešení, které bude zajišťovat bezpečnost na vyhledávaných vodních plochách,“ řekla hejtmanka.

„Jsme rádi, že rekreantům na Slapech můžeme během letní sezóny nabídnout naše služby a chceme vyzvat veřejnost, aby se na nás v případě potřeby kdykoli obrátila,“ doplnil ředitel ZZS SČK Pavel Rusý.

Kostel v Malém Boru posloužil Janu Žižkovi z Trocnova jako opěrný bod

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)