Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

V podstavci sochy v Příbrami byla nalezena časová kapsle

V podstavci sochy v Příbrami byla nalezena časová kapsle

Dnes byla z podstavce pomníku padlým v 1.světové válce v Arnoštových sadech sejmuta socha, která byla poškozena na začátku června pádem stromu. Při sejmutí sochy byla objevena časová kapsle.

Sejmutí sochy
27. října 2021 - 12:30

Několikaměsíční jednání památkářů a restaurátorů o nejvhodnějším způsobu opravy sochy, která byla poškozena pádem stromu, jsou u konce. Dnes byla tato socha pod dohledem restaurátora Marcela Hrona ze společnosti Terrigena Art, s. r. o., sejmuta a odvezena do ateliéru, kde bude restaurována.

„Je dobře, že socha byla sejmuta ze svého podstavce ještě před započetím oslav samostatného Československa, její zachování v současném stavu by přeci jenom bylo nedůstojné vůči historickému odkazu. Zajímavostí je, že v průběhu demontáže sochy byla v jejích útrobách nalezena časová kapsle, kterou nám pracovníci odborné firmy předali. K otevření této schránky dojde v příštím týdnu za přítomnosti odborníků na historii a zástupců všech dotčených odborů města. Jsem opravdu velmi zvědavý na to, co ve schránce najdeme,“ řekl při převzetí časové kapsle starosta Jan Konvalinka.

Stavbu komplikuje nestabilní podloží

Zatímco socha putuje do ateliéru, časová schránka je uschována a v příštím týdnu dojde k jejímu otevření.

Středočeskénovinky.cz informovala Eva Švehlová, DiS., tisková mluvčí, MěÚ Příbram.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meupribram)