Svátek má: Bořivoj

Regiony

Velikost textu:

V Příbrami si může každý vysadit svůj rodinný strom

V Příbrami si může každý vysadit svůj rodinný strom

Projekt Rodinné stromy umožní obyvatelům města výsadbu nových stromů, které budou jejich „adoptivními“. Každý si tak může vysadit svůj rodinný strom.

Ilustrační foto
2. srpna 2020 - 12:30

„Setkáváme se s návrhy, že by si sami občané chtěli na nějakém místě vysadit svůj strom. Jde o myšlenku, která se nám líbí, a proto jsme se rozhodli tuto možnost občanům města nabídnout. Takto vysazené stromy budou stromy rodinnými, a budou opatřeny jmenovkou,“ uvedl na úvod starosta Jan Konvalinka.

Možnosti, jak vybrat lokalitu na výsadbu jsou dvě. Místo, kde by strom měl být vysazen mohou vybrat sami zájemci. Vhodnost vybraného místa bude posouzena Odborem životního prostředí a správcem zeleně. Budou zohledňovány stanovištní nároky dřevin a soulad s celkovou koncepcí zeleně, od toho se odvíjí přesné umístění stromu i jeho druh. Druhou variantou je výsadba na předem vybrané místo. Jednalo by se o liniovou výsadbu na pozemku města. Vybrané lokality jsou v prostoru od křižáku v Brodské ulici kolem hřiště směrem na Zdaboř a dále prostor od kruhového objezdu k rybníku Kaňka.

Parkovací systém v Příbrami získává jasné obrysy

Všechny návrhy na výsadbu je třeba nahlásit na Odboru životního prostředí, kde proběhne konzultace, případně výběr vhodné dřeviny. Správce zeleně zájemci o výsadbu rodinného stromu poskytne zeminu, kompost, ochranu kmene, kotvení, hydrogel. Samotný strom, jehož pořízení hradí občan, může dle domluvy zajistit správce zeleně. Alejové stromy, s minimálním obvodem kmínku 10-12 cm, se dle druhu pohybují v ceně od 2 500 do 3 500 Kč. Výsadbu pod dohledem správce zeleně provede občan sám a po jeho označení jmenovkou bude následnou péči v liniové výsadbě zajišťovat správce zeleně, u výsadby jednotlivých stromů bude péče, včetně zalévání, přímo na občanech.

V případě, že patříte mezi ty, kteří chtějí mít ve městě svůj rodinný strom, získáte více informací na Odboru životního prostředí.

Středočeskénovinky.cz informovala Eva Švehlová, DiS., tisková mluvčí. MěÚ Příbram.

(jv,stredoceskenovnky.cz,foto:arch)