Svátek má: Bořivoj

Zprávy

Velikost textu:

Ján Čarnogurský: O tzv. ruské hybridní válce proti Západu

Ján Čarnogurský: O tzv. ruské hybridní válce proti Západu

Začnu vzpomínkou v opačném gardu. V 50. letech minulého století bramborové pole jednotných zemědělských družstev pravidelně napadala hejna mandelinky bramborové, píše Ján Čarnogurský na facebooku..

Ján Čarnogurský
17. května 2021 - 07:20

Režim nemohl říct, že je to pro neschopnost stranou dosazených předsedů družstev, ale noviny byly plné, že mandelinku přinášejí agenti amerických imperialistů. Postřik tehdy ještě nebyl, chodily je ručně sklízet brigády středoškoláků. Pro studenty to byla vítaná náhrada za hodiny matematiky nebo slovenštiny. Ani název "hybridní válka" ještě nebyl znám, kdyby byl, prožívali bychom opakované hybridní útoky amerických imperialistů proti socialistickému táboru.

Časy se změnily, i poměr sil ve světě, i terminologie. Ale dnes Západ nemůže přiznat, že poměr sil se změnil a připustit přinejmenším svůj ústup. Pro své neúspěchy vymyslel název hybridní válka Ruska. Za vše je viněno Rusko.

Možná, něco na tom je, ale jinak. Jako ilustraci použiji případ Edward Snowden. Pracoval pro americkou tajnou službu NSA, seznámil se s tím, jak odposlouchává celý svět i spojence, například Angelu Merkelovou. Pobuřovalo ho to, chtěl s tím seznámit svět, ale věděl, že na Západě by ho hned dostali ruce americké justice. V červnu 2013 odletěl do Hongkongu a tam chtěl požádat o azyl. Hongkong je součástí Číny, ale ani Čína si nemohla dovolit poskytnout azyl tak horkému žadateli. Tak mu aspoň dovolila odletět do Ruska. Tam mu azyl udělili, později i občanství a Snowden dosud žije v Rusku. Americká justice v Rusku na něj nedosáhne. Bez Ruska by si nebyl mohl dovolit odhalit americké globální odposlouchávání.Média

Hlavním nástrojem ruské hybridní války mají být ruská média. Zveřejní a rozšíří do světa věci, které by americká cancel culture buď zcela udržela pod pokličkou nebo alespoň mimo hlavní média. Kdyby se pak také objevily na internetovém portálu s omezeným dosahem, škoda by nebyla tak velká. Ale začala vysílat ruská globální televize v angličtině Russia Today a agentura Sputnik. Jejich zpravodajství dosáhlo velkého záběru.

V roce 2018 Velká Británie zahájila vyšetřování Russia Today, které mělo/mohlo vyústit do odebrání licence. Rusko hned pohrozilo, že odebere licenci britským médiím, působícím v Rusku. Londýn si odebrání licence RT rozmyslel. V létě minulého roku vznik hnutí Black Lives Matter ve Spojených státech provázely nepokoje a ničení v amerických městech. V televizních zprávách jsem viděl nepokoje ve městě Portland, stát Oregon v České televizi a na ruském Prvním kanále. Ničení demonstrantů ve městě bylo impozantní. Ve Slovenské televizi tomu věnovali snad 30 sekund, v ruské televizi nejméně 5 minut. Ukázali zničené obchody v centru města, rozhovory s lidmi na ulici. Kdo reportáž viděl, řekl si, že Spojené státy se propadají do chaosu. Byla to ruská hybridní válka?

V americké prezidentské kampani 2016 světový liberální establishment podporoval Hillary Clintonovou. Hillary dlouho vedla v průzkumech. Ve volebním roce se objevily zprávy odeslané z jejího soukromého notebooku, které měly obsahovat i státní tajemství. Hned se objevila obvinění, že ke zprávám z notebooku se dostala ruská tajná služba. FBI začala podezření vyšetřovat, ale v červenci 2016 vyšetřování uzavřela. Tehdejší šéf FBI James Comet však v říjnu 2016 vyšetřování obnovil, protože se objevily zprávy v počítači Clintonovy poradkyně Hume Abendinové v souvislosti s jiným případem. Tehdy už nikdo nemohl obvinit ruskou tajnou službu. Prezidentské volby vyhrál v roce 2016 Donald Trump.

Nepřekvapuje, že americká média obviňují ruská média z toho, co samy dělají. V březnu t. r. Slovensko dovezlo z Ruska vakcínu Sputnik V. Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zuzana Baťová pustila do světa nekvalifikované řeči o nevhodnosti Sputniku pro vakcinaci. Její vyjádření hned převzaly americké noviny New York Times a z nich se zpráva rozšířila. Ve kterém jiném případě rozšířili NYT zprávu ze Slovenska?


Tvrdší prostředky

Západ vede proti Rusku hybridní válku nejen médii. O ukrajinském Majdanu 2014 vypověděla americká diplomatka Victoria Noolandová v kongresovém výboru, že Spojené státy investovaly 5 miliard dolarů, aby si ukrajinský lid mohl svobodně zvolit svou vládu. Ukrajina se po Majdanu propadla mezi nejchudší země na světě. Během Majdanu snajpři zastřelili v Kyjevě asi 100 lidí a snajpry objednali lidé z následné ukrajinské mocenské elity. Přeskočíme pár let, ministři zahraničí zemí Evropské unie se nyní v květnu dohodli, že vynaloží peníze na podporu občanské společnosti v Rusku. Zřejmě mají na mysli i přívržence Alexeje Navalného. Možná by bylo efektivnější kdyby nahradili za Navalného škodu francouzské společnosti Yves Rocher. Za zpronevěru peněz Yves Rocher byl Navalného odsouzen. Kdyby Yves Rocher dostala uhrazenou škodu, Navalný by měl větší šanci dostat se na svobodu.

Pojďme k moravským Vrběticím. V září 2014 tam ve skladu vybuchla munice, zahynuly dvě osoby, v říjnu následoval další výbuch. Škoda dosáhla miliardu korun. Munice patřila bulharskému obchodníkovi se zbraněmi Emiliánovi Gebrevovi. Podle zpráv médií, Gebrev dovážel zbraně do Sýrie a na Ukrajinu. Ani v jedné zemi nebyla vládní armáda odkázána na dodávky zbraní od soukromého bulharského obchodníka. Zbraně mohl dodávat jen nevládním ozbrojeným seskupením. Ale zbraně dodávané do Sýrie různým opozičním seskupením se dříve nebo později dostaly do rukou Islámského státu (šlo o rok 2014).
 
Islámský stát byl teroristickou organizací, která před kamerami odřezávala lidem hlavy. Nevládní ozbrojené seskupení na Ukrajině, např. Pravý sektor rozpoutal občanskou válku a také vraždili lidi. Překazit dodávku zbraní takovým příjemcům byl záslužný čin. Česká tajná služba musela vědět, ke komu směřují zbraně od Gebreva. Pokud přesto česká vláda umožnila skladovat zbraně na českém území, dala se na válečný chodník a měla si být vědoma rizika. Za výbuchy je spoluodpovědná. Otázky o Vrběticích nemohou začínat až zářím 2014, ale musí začínat dříve. Kde-kdo v Česku nyní obviňuje z výbuchu ruské tajné služby, Rusko to popírá. Ale otázky, které kladu, zatím nikdo nepoložil, už ani nemluvě o tom, že nikdo neodpovídal.

Závěr

Vysvětlení obviněni z hybridní války je jednoduché. Západ ztratil hegemonii v mezinárodních vztazích. Ztratil hegemonii i v mediálním působení (kde jsou časy Beatles!), Ve finančních možnostech, v ekonomice, ano, i v tajných službách. Česká republika se diví, že ona vykázala 18 ruských diplomatů a Rusové 20 českých. Nepoměr je ještě větší, Rusové jim vyšli vstříc. Západ, vcelku pochopitelně, nechce ztrátu hegemonie přiznat a vede řeči o hybridní válce. Čím déle si bude realitu zakrývat, tím horší bude pro něj konečný výsledek, končí komentář Ján Čarnogurský, advokát, dlouholetý disident, zakladatel a první předseda KDH, bývalý premiér.

(rp,prvnizpravy.cz, fb,foto:arch.)