Svátek má: Blažena

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: Trump? Takovou show už neuvidíme!

National Interest: Trump? Takovou show už neuvidíme!

Ačkoliv Donald Trump vstoupí do historie jako nejhorší americký prezident, existuje řada důvodů, proč bude svět tesknit a bude mu chybět.

Donald Trump, prezident, po němž bude svět tesknit
17. listopadu 2020 - 11:04

Napsala to s neskrývanou ironií pro The National Interest expertka Atlantické rady Melinda Haringová.

Podle jejího názoru byla Trumpova jasná, i když negramotná a trapná prohlášení uvedena do uvozovek, zatímco americký vůdce sám udělal skutečnou show pro USA a zaznamenal vlastní diplomatickou snahu několika diplomatickými triumfy na vlastní náklady.

„Donald Trump vstoupí do historie jako nejhorší prezident ve Spojených státech. Jako věčná republikánka a Trumpův odpůrce jsem toho muže nemohla vystát. Během posledních čtyř let jsem se záměrně ponořila do spletitosti ukrajinské politiky a zůstala jsem do značné míry blaženě nevědomá Trumpova poslední zuřivosti na Twitteru nebo výkrutech jeho podřízených ... Ale bude mi chybět. A zde je pět důvodů, proč vám může také chybět,“ napsala Melinda Haringová, zástupkyně ředitele Euroasijského centra Atlantické rady ve svém článku The National Interest.

Zaprvé, i když Philip Roth svého času poznamenal, že Trumpův slovník „má 77 slov, která by se dala nazvat neangličtinou, ale atrapou“, je třeba si uvědomit, že americký vůdce se vždy vyjadřoval mimořádně jasně. Ačkoli jeho rétoriku nelze nazvat konzistentní, jeho projevy lze vždy rozebrat na citáty.

Trumpovy zločiny proti gramatice a syntaxi přiměly šampióny čistoty jazyka zamračit se, ale jsou vryty do paměti ostatních lidí. „Daly nový život všem, kteří pracují se slovem. Nebude to dlouho trvat, než nově vyhlášeným reportérům a osobnostem jejich řemesla začne tento extravagantní showman chybět,“ domnívá se empaticky autorka článku.


Zadruhé, Trumpovo prezidentství je věčné drama. Ukázal právě ministru zahraničí USA dveře? Jede prezident do Severní Koreje? Slyšeli jste, koho Trump právě vyhodil? S tím vším se můžete rozloučit. Nyní, když byly shrnuty výsledky prezidentského závodu jako celku a z Washingtonu opět přicházejí stereotypní fráze, je čas si zdřímnout při poslechu další série Netflixu (filmového programu), konstatuje autorka.

Za třetí, Trump ignoroval elity zahraniční politiky. Faktem je, že někdy je třeba vyvrátit obecně přijímané rozsudky. Trump poslal zejména na Ukrajinu protitankové rakety Javelin - což jeho předchůdce neudělal. Barack Obama k tomu prohlásil, že takový krok by rozhněval „ruského medvěda“, což hrozí Spojeným státům další válkou.

Obama se však mýlil: nováček v zahraniční politice v osobě Trumpa udělal správný krok, díky němuž se Ukrajina začala cítit sebevědoměji. Když Trump nařídil atentát na íránského generála Kásima Sulejmáního, mnoho mluvících hlav předznamenalo katastrofu. Ale to se nestalo. Trump navíc přinutil Bahrajn, Súdán a SAE uznat Izrael. "To jsou skutečné úspěchy," připustila trochu neochotně Haringová.

Mezitím, i když měl Trump několikrát štěstí, jeho zahraniční politika vrátila Spojené státy americké z hlediska globálního vlivu zpět na desítky let. Pod ním Washington zavíral oči před vraždou slavného novináře a měl rád autokraty. To vše se pro USA stalo kolosálním selháním.

Čtvrtou položkou je „Příživa“. Nikdy nebyl a nikdy nebude muž jako Anthony Scaramucci jako ředitel komunikace pro Bílý dům. Jeho jedenáctidenní funkční období upadlo do análů historie bezuzdné veselosti, ale nezapomeňte na zbytek bizarního zvěřince, který Trump přivedl na boží svět. Analytici třetího řádu, blátiví a neznámí republikáni, stejně jako absolutní „levicoví“ lidé si nedokázali ani představit, jaké vyhlídky jim otevřela volba televizní reality hvězdy, která neměla žádný normální tým. „To už nikdy neuvidíme," lituje expertka.

A konečně, Trumpova lhostejnost a nekompetentnost - neměli bychom zapomínat, že tento muž nemohl posedět až do konce každodenního briefingu - umožnilo personálním profesionálům a Kongresu zářit na jeho pozadí. Když se prezident pokusil zrušit důležité výměnné programy, které přivedly cizince do Spojených států, Kongres jen pokrčil rameny a vzal peníze zpět. Když se Trump pokusil vydírat prezidenta Ukrajiny, aby zahájil politicky motivované vyšetřování, vypískali to na něj vlastenečtí, zásadoví státní zaměstnanci, důstojníci zahraničních služeb a příslušníci armády. „Šílený král udělal to nejhorší, co mohl, ale naši nejlepší udělali maximum," uzavírá Melinda Haringová.(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)