Svátek má: Blažena

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Poradci odvrátili Trumpa od úderu na Írán!

NYT: Poradci odvrátili Trumpa od úderu na Írán!

Před několika dny Donald Trump diskutoval se svým doprovodem o možném útoku na klíčové zařízení íránského jaderného programu, uvedl The New York Times.

Ilustrační foto
17. listopadu 2020 - 11:06

Řada prominentních úředníků správy, včetně viceprezidenta Mikea Pence a ministra zahraničí Mikea Pompea, varovala šéfa Bílého domu před takovým krokem a vyjádřila obavy, že útok by mohl snadno vyústit do širšího konfliktu, napsal deník.

Minulý čtvrtek konzultoval Donald Trump na schůzce v Oválné pracovně s klíčovými představiteli správy možné kroky proti hlavnímu íránskému jadernému zařízení. Setkání se konalo den poté, co mezinárodní inspektoři oznámili významné zvýšení zásob jaderných materiálů v této zemi na Středním východě, píše The New York Times s odvoláním na informované zdroje.

Podle novin řada vysokých poradců odradila šéfa Bílého domu od vojenského zásahu. Viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo, úřadující ministr obrany Christopher Miller a předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley varovali, že útok na íránský objekt může v posledních týdnech Trumpova prezidentství snadno vyústit do širšího konfliktu.

Hlavním cílem úderu, ať už raketového nebo kybernetického, by téměř jistě stal těžební a zpracovatelský závod v Natanzu. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou zásoby této lokality nyní 12krát vyšší než hodnota povolená jadernou dohodou, kterou ovšem americké vláda opustila v roce 2018.


Trump se zeptal svých asistentů národní bezpečnosti, jaké možnosti jsou k dispozici a jak by měl reagovat, uvedly zdroje. Poté, co Pompeo a generál Milley popsali možná rizika vojenské eskalace situace, úředníci ze schůzky odešli a domnívali se, že raketový útok do nitra Islámské republiky byl vyloučen. Americký prezident si nicméně stále může najít příležitosti zasáhnout íránské cíle a spojence, včetně Iráku.

Epizoda ukazuje, že Trump „ve svých posledních týdnech ve funkci čelí řadě globálních hrozeb“. Úder na Írán nemusí být po chuti volební základně stávajícího prezidenta, která je do značné míry proti hlubšímu americkému konfliktu na Středním východě.


Na druhou stranu by hypotetický útok mohl dále poškodit vztah Washingtonu s Teheránem. V důsledku toho bude pro nově zvoleného prezidenta Josepha Bidena mnohem obtížnější splnit svůj slib obnovit jadernou dohodu s Íránem z roku 2015, tvrdí The New York Times.

Mezitím nejen americká armáda studuje možné možnosti akce v regionu. Pompeo podle zdrojů publikace pozorně sleduje události, které se odehrávají na území v Iráku, a hledá jakékoli náznaky agrese ze strany Íránu nebo jeho milicí vůči americkým diplomatům nebo tam umístěným jednotkám.

Činitelé jsou obzvláště znepokojeni 3. lednem, výročím americké ho útoku, při kterém zahynul generálmajor Kásim Sulejmání, velitel elitní íránské skupiny Kuds - islámských revolučních gard. Teheránské úřady pravidelně uvádějí, že dosud nepomstily smrt svého důležitého vojenského vůdce.
Pompeo je jedním z nejvýznamnějších zastánců potlačení Íránu v Trumpově administrativě. Nedávno ministr zahraničí jasně uvedl, že smrt Američana je červená čára, která by mohla vyvolat vojenskou reakci Washingtonu.

Takový vývoj událostí by také mohl zvýšit napětí mezi Washingtonem a Bagdádem. Irácký premiér Mustafa al-Kazimí bude téměř jistě proti zabíjení Iráčanů - dokonce i podporovaných íránskou milicí - na irácké půdě americkými jednotkami, které již musí opustit zemi, uvedli diplomaté.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: youtube)